Zaman Labirenti

Bazı geceler uyumadan günün ve geçmişin sorgusunu yapıyorum. Benim için yaşadığımız dünya hep bir zaman labirentini andırmıştır. Bir labirent düşünelim; başlangıç noktasına istemsiz de olsa aniden bırakıldığımız, daha gözlerimizi tam bile açamadan acı çektiğimiz. Duvarlarının arasında kendimizi arayıp durduğumuz. Kalan zamanın ölçüsünün anlaşılamadığı ama ilerlediğinin bilindiği, bazen duvarlarının arasında soluk soluğa peşinden koştuğun hayaller, bazen umutsuzlukla oturup bir kenarda ağlamaya başladığın, bazen de gözyaşlarını silip mutlak bir inançla ilerlemeye devam ettiğin. Artık başarmaya başladığına inandığın anda tekrar başa döndüğünü farkettiğin, belki de en umutsuz olduğun an da rastladığın bir kadınla hayatına yeni anlamlar yüklediğin bir labirent.

Aslında zaman labirenti henüz sonunu kimsenin göremediği, insanların anlamakta zorlandığı, bazı insanların da hiç farkına varamadığı bir evren. Labirentin en önemli özelliği insanların ruh haline göre karşısına fırsatlar veya kazalar getiriyor oluşu. İnanılmaz bir çekim kuvveti var bu labirentin, hiçbir mikroişlemcinin hesaplayamayacağı kadar işlem yeteneği ve en önemlisi de duygulara karşı şekil alıyor oluşu. Ama bütün bunların zamanın ilerleyişine çare olmadığı, döngü içerisine sokulmuş bir evrenin hikayesi zaman labirenti.

Labirent insanlara çok şey öğretir. Sonunu bilmediğin bir yola çıkmayı, umutsuzluğa karşı koymayı, zamanın azaldığı için daha hızlı olmayı, bir hedefin olması gerektiğini ve bunun için sonsuz bir çabayla duvarların arasında ilerlemeyi. Hayatın varlığı basit bir zaman labirentiyle tam olarak açıklanabilir. Ama içinde yaşayacaklarınız tamamen size, yaklaşım şeklinize, hedeflerinize ve aradıklarınıza bağlıdır.

Peki ya sonu ? Zaman labirentinin sonu tabi ki zamanın bitişiyle sonlanır. Bir kum saatinin kendini tamamlaması ya da matematik gözünde sıfıra ulaşmaktır.  Zaman labirentinin sonunda kimisi; bambaşka evrenlerde bambaşka başlangıçlara yol alacağına inanır, kimisi labirentin sonunda aniden bırakıldığı gibi yok olacağına. Önemli olan zaman labirentinde mutlu olmak mıdır herkes için, yoksa güçlü olmak mı ? Kimileri anlayamıyor labirenti, kimileri farkında bile değil. Bense elimde sımsıkı tutuyorum. Peki ya sen ?

 

Bir Cevap Yazın