Solidworks RealView nedir ?

Bu yazımda Solidworks RealView nedir ? Tasarım için şart mıdır ? Benim tasarımlarım neden seninkiler gibi gözükmüyor ? Sorularını cevaplayacağım.

Solidworks Realview profesyonel tasarımcıların deneyimlerini tamamlayabilmek için Dassault Systèmes tarafından NVIDIA-AMD ortak çalışmasıyla geliştirilmiş gerçek görünüm teknolojisidir. Yani tasarladığınız materyali malzeme ve ışıklandırma ayarı yapıldığında gerçeğe en yakın görmenizi sağlayan, bu sayede estetik kaygıları daha kolay giderebileceğiniz ve yarattığınız materyalin üretim veya imalatından sonraki halini  gerçeğe çok yakın görebileceğiniz teknolojidir. Çok fazla teknik açıklama yapmadan herkesin anlayabileceği şekilde sade bir dille anlatmaya çalışacağım. Hatta “Before” – “After” kıyaslamaları ile olayı pekiştireceğim.

                                                                                    RealVieW KAPALI

 

                                                                                   RealView  AÇIK

Realview Graphics workstationlar için üretilen, profesyonel ekran kartları üzerinde çalışan yazılım tabanlı bir teknolojidir.

Yani ben 100 parçalı montaj yapıyorum, yaptığım tasarımlar üretime ve imalata geçiyor. Hataya yer olmaksızın tasarımımın son halini görmek istiyorum diyorsanız tam olarak ihtiyacınız olan şey Realview. Güzel bir tasarımla daha örneklendirmeye devam edelim;

                                                                              RealView    KAPALI

 

                                                                                RealView  AÇIK

Realview Graphics şu an da NVIDIA Quadro ve AMD FirePro serisi kartlar üzerinde çalışmaktadır. Yani realview grafiklerine sahip olmak istiyorsak bu iki seri içerisindeki ekran kartlarından seçim yapmalıyız. Bu kartlar piyasadaki ekran kartlarına göre ciddi mana da pahalı ama yapabildikleriyle verilen paranın hakikaten karşılığını veren sadece bu iş için üretilen ve özelleştirilen kartlardır. Hem bu anlamda özelleştirilmiş driverları hem de soğutma sistemleri ile profesyonellerin vazgeçemediği kartlardır.

                                                                RealView    KAPALI

 

                                                                        RealView    AÇIK

 

                                                                          RealView    KAPALI

 

                                                                     RealView    AÇIK

Peki RealView Graphics tasarım için şart mıdır ?

Aslında bu tam olarak ne yapmak istediğimizle alakalı. İki boyutlu tasarımlarla ilgileniyorsanız, teknik resim üzerine çalışıyorsanız sizin için çok fazla önemli olmayacaktır.Yukarıda da dediğim gibi 100 parçalı montajlar yapıyorsanız, yaptığınız tasarımlar üretime geçiyorsa ya da tasarım alanında uzmanlaşmak istiyorsanız,  RealView sizin için şart. Tasarım alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler için gerçekten motive kaynağı olan, çalışma azmi aşılayan bir teknoloji de olduğunu düşünüyorum. Bu kadar örnek yeterli sanırım.

Not: Solidworks için ekran kartı almayı düşünen ama kararsız olanlar ya da ekran kartları hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan kişiler bana mail attıkları takdir de bütçelerine göre ekran kartı önerileri de yapıyorum. Yeter ki birşeyler yapmaya çalışalım ve uğrunda emek harcayalım başarı peşimizden koşacaktır.Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın