Şahlar ve Piyonlar

Genel inanışın aksine insanlar beyinlerini düşündüklerinden çok daha az kullanırlar. Aslında gün içerisinde düşünerek yaptığımıza inandığımız bir çok şey alışkanlıkların tekrarlanması esasına dayanır. Olayların yorumlanması ve planlanması sizin için bir önem aksetmiyorsa, beyniniz alışkanlıklarınıza göre reçeteye yazıp yollar düşüncelerinizi. Kısa bir süreliğine beynimizin içerisinde sonsuzluğa sıralanmış satranç tahtaları olduğunu düşünelim. Karşılaştığımız her olayda hamlelerimizi düşünüp planladığımız ve hedeflerimize ulaşmak için kazanmak zorunda olduğumuz. Rakibinizin yine kendinizin olduğu ama her başarı da güveninizin arttığı, sonsuz satranç tahtası sığdırabilecek kapasiteye sahip, işlem yeteneği imkansızın ötesinde olan bir rakibiniz olur ayrıca.

İnsan kadar kompleks bir yapının düşüncelerini planlaması çoğu zaman çok zordur. Ben size burada gidip şu düşünce tekniğini öğrenin ya da şuradan eğitim alın, size harikasınız yalanları uydurarak sizden para kazanan kişilere gidin DEMEYECEĞİM tabi ki. Çünkü bu hayatta kendinizi en iyi siz tanırsınız ve kendiniz için sadece siz bir şeyler yapabilirsiniz. Eğer ki siz kendinizi önemsemiyor ve yarına dair planlar yapmıyorsanız hiç kimse bunu sizin yerinize yapmaz ve sizi önemsemez. Çok ben merkezli bir düşünce gibi görünüyor diyenleri duyar gibiyim. Evet tamamen böyle ve böyle olmak durumunda.

Satranç tahtası üzerinden devam edelim. Sorumluluklarınızı , insan ilişkilerinizi, ikili ilişkilerinizi ve yaşamınızı şekillendiren olağan dışı bir satranç tahtası olacak bu. Bazen hayatınızı alın karşınıza, bazen hayallerinizi, bazense umutlarınızı. Karşınıza dikilsinler istiyorum. Sizi alt etmeye çalışsınlar ve ellerinden geleni ardına koymasınlar. Siz onları ne kadar alt etmek için uğraşırsanız onlar da sizinle uğraşacaklar. Kazanan olmak için elinizden gelen her şeyi yapın. Hedeflerinizi bu şekilde planlayın. Bazen piyonlar sürersiniz üzerlerine, bazense atınızı tuzaklarsınız. Kazandığınıza en çok inandığınız anda bile kaybedebilir ama her zaman yeniden başlayabilme şansına sahip olursunuz. Çünkü herşey sizin beyninizde ve yeniden başlamak tamamen sizin kontrolünüzde.

Satranç tahtalarının çok kötü bir yanı vardır. O kadar odaklanırsınız ki çoğu zaman etrafınızda ne olup bittiğini anlamazsınız bile. Zamanın geçtiğini bile unutabilirsiniz bazen. Tam da bu yüzden anlattığım şekilde düşünmek sizi insanlardan uzaklaştırabilir. İçine kapanık bir hayata itebilir. Tam rakibinizi bitirdiğinize inandığınız anda etrafınızda size gülen birilerini bulabilirsiniz. Bence bir gülümseme de siz atın onlara.

Uzun zamandır karşımdaki bir rakibi geçen gece yendim. Yaklaşık 5 senedir süren bir oyunun sonu oldu. Bazen kazandığınıza sevinemiyorsunuz, bazen de kaybettiğinize üzülemiyorsunuz. Ünlü bir kişiliğin söylediği gibi ; “Şahlar ve Piyonlar; İmparatorlar ve Aptallar.”

 

Bir Cevap Yazın