Radyal Motorlar ve Tasarımı

Bu yazıda çok yaygın olmamasıyla internette de hakkında çok kısıtlı makale bulunan radyal motor tasarımı paylaşacağım. Yıldız tipi motor, (radyal motor) silindirleri bir daire merkezine karşı sıralanmış motorlara denir. Bu motor türünde tüm piston kolları tek biyel muylusuna bağlı olarak çalışırlar. Yıldız tip motorlarda ateşleme aralığının düzgün olabilmesi için; 4 zamanlıları tek sayıda, 2 zamanlıları çift sayıda silindirli olarak yapılır. Bu tertip şeklinde beygir gücü başına düşen motor ağırlığı 2 kg civarındadır. Bu nedenle uçaklarda ve bazı deniz taşıtlarında rahatlıkla kullanılır. Bu motorda genellikle tek sayıda olan (3 -5 -7 -13)  veya daha fazla silindirlerin krank-biyelleri tek bir ana krank miline bağlanır. Bu motorlar daha çok orta güçte olan ve pervaneli uçaklarda kullanılırlar. Sıra sayısı artırılarak (54 silindire kadar yapılanlar olmuştur) güç gereksinimi karşılabilir.

Bu motorların uçaklarda bazı ilginç uygulamaları olmuştur. Krank mili sabit tutularak, silindir bloğu döndürülerek motor çalıştırılmıştır. Bu durumda oluşan jiroskopik kuvvetlerin yardımı ile diğer uçakların yapamadıkları manevraları yapabilmiştir. Çok az bilinen ADAMS-FARWELL otomobillerinde 3 veya 5 silindirli, sabit kranklı , yatay yıldız motor kullanılmış ve yine jiroskopik etki ile otomobile önemli bir sürüş kolaylığı sağlamıştır.

Aşağıda bütün tasarımını paylaşacağım radyal motor tasarımı 6 pistonludur. Dosyalar Solidworks 2017 Premium sürümünde çizilmiştir. Alt versiyonlarda “Gelecek Sürüm” hatası alınabilir. 22 Parça tasarımı ve 3 montaj oluşturularak hazırlanmıştır. Rulman olarak SKF 6001 serisi Dia 12-28 rulmanlar tercih ettim. Toolboxu olmayanlar için Toolbox dosyalarını da klasöre ekledim. Görüntülemekte ya da herhangi bir konuda hata alanlar mail attıkları takdir de mutlaka yardımcı olacağım herzaman ki gibi. Aşağıdaki linkten drive üzerinden projeyi indirebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Projeyi İndir

Bir Cevap Yazın