Orijinal Teknik Resimleriyle AK Projesi

Herkese Merhaba; bu yazım tam anlamıyla profesyonellerin ilgisini çekecek. “Izhmash” tarafından üretilip modernize edilen AK ve AKM’nin orjinal teknik resimlerinin fotoğraflarını yazının en altında paylaşacağım. Teknik resimler doğal olarak dil olarak Rusça. Ben hepsini sınıflandırıp klasörlere bölerek isim isim İngilizceye çevirip derledim. Hala eksik kısımları bulunuyor. Sitenin takipçilerinden Rusçadan, İngilizce ve Türkçe çeviri konusunda yardımcı olabilecek varsa iletişim kısmından benimle irtibata geçerse çok sevinirim.

Tüfeğin genel yapısı hakkında; ağırlığı 4.8kg, uzunluğu 800mm, namlu uzunluğu 415mmdir. Etkili menzili 300 metre, azami menzili 1600 metredir. Kalibre olarak 7.62 yani .30 kalibredir. Mühimmat olarak 7.62X39 mm mühimmat kullanmaktadır. Merminin namluyu terketme hızı 715 m/s , atış hızı 600 mermi/dakikadır. Kalibre ve mühimmat hesabı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Esasında bu tüfek dayanıklılığı ile tanınır. Sudan, çamurdan, kumdan etkilenmez ve çok nadir tutukluk yapar. Ayrıca ucuza ve pek çok şekilde temin edilebilmesinden dolayı özellikle isyancı grupları tarafından tercih edilmektedir. Asimetrik savaş koşullarına uygunluğundan dolayı isyancılarla mücadele eden askeri birliklerin genellikle kendi silahları yerine ele geçirdikleri AK-47leri kullanması silahın başarısını göstermesi açısından önemlidir. Ayrıca kullanılması, sökülüp takılması, bakımı, parçaları ve çalışma mekanizması en basit ve kolay olan piyade tüfeği olarak bilinir. Ayrıca SSCB(yeni adıyla Rusya) dışında birçok yurt dışı modifikasyonu vardır. Ana üretici IZHMASH tüfeğin popülerliğinden istifade etmek için yivli ve yivsiz olarak çeşitli kalibrelerini Av ve Atıcılık amaçlı versiyonlarını üretmektedir. Av ve atıcılık için ürettiği modellerinde 4140 çelikten mekanizma gövdesi,mekanizma döner kafası,namlu başlığı, dıştan şoklu namlu tercih etmektedir. Tüfeğin üst ve alt gövdesi içinse yaşlandırılmış 7075 alüminyum malzeme kullanıldığını söyleyebilirim. Dipçik ve kabze grubu genel olarak plastikten üretiliyor. Ama istenildiği taktirde ahşaptan yapılanları da mevcut. El kundağı konusunda yine isteğe göre ahşap tercih edilebiliyor ama standart ürünlerde alüminyum kullanıldığını gördüm. Bir tüfeği anlatmak zordur. Çünkü her bilgiyi paylaşmak tüfek için bir dezavantaj olabiliyor. Genel olarak tüfeğe dair söyleyebileceklerim bu kadar.

Yazının başında paylaştığım görsel benim teknik resimleri inceleyerek kendimin çizdiği tasarımdan bir kare. Kendi tasarımımda el kundağı kısmına optik ve aksesuar takabilmek adına picatinny raylar ekledim. Normal de bu rayları Nato silahları kullanırlar.Henüz bitmemiş durumda. Bu projeyi paylaşmamda ki amaç yıllarca ülkemde kendi silahını tasarlayıp üretecek mühendisler bulunamadı. Hep siz uğraşmayın böyle şeylerle biz sizin için üretiriz zaten dediler ya da insan gücü ucuz olduğu için ülkemiz de sadece üretimini bize yaptırdılar. Son yıllarda çok güzel atılımlar yapıldı. Özellikle yerli ve milli temasıyla harika işler yapıldığını görüyorum. İstanbul da Ankara da bu konuda birçok seminere , zirveye katılma fırsatı buldum. Bu bağlam da bu vizyona sahip hükümeti, yöneticileri ve ekiplerini ayrıca tebrik etmek gerek. Ama yeterli midir derseniz, yeterli değildir. Daha yolun başında olduğumuza inanıyorum. Ama başlamadan ilerleyemezsiniz. Bırakın artık “Avrupa, Rusya, Amerika şöyle böyle onlar yaparlar biz yapamayız” deyip kadere mahkum konuşmaları.

Mühendislik öğrencileri , teknikerler , mühendisler ya da ülkesi için birşeyler yapma gayretinde olan her kimseniz(Ben de onlardan birisiyim.) ,uğrunda çabalayıp emek harcadıktan sonra başarılamayacak hiçbir şey olmadığını anlayın.Bu proje yeni tüfek projelerinize referans olarak kullanabileceğiniz kalite de bir proje. Daha fazla uzatmadan, Projeyi aşağıdan indirebilirsiniz. Dosya 2.23GB boyutundadır.Takıldığınız ya da yardımcı olabileceğim bir kısım olursa yorumlar kısmından bana ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazı da görüşmek dileğiyle.

Projeyi İndir

 

Orijinal Teknik Resimleriyle AK Projesi” ile ilgili 1 görüş

Bir Cevap Yazın