Bedelli Askerlik Rehberi

Bu yazım bedellik askerlik yapmak isteyen kişilerin kafasındaki bütün soruları yanıtlamak için olacak. Başvuru nasıl yapılırdan, bütün celp dönemlerine, kışlaya gittiğiniz de neler yapacağınıza ve hatta gittiğiniz de size verilecek giyim ve teçhizat istihkakına kadar bulabileceksiniz.

Bilindiği üzere son dönemler de yığılan bir yaş grubuna bağlı olarak askerlik hizmetini tamamlamamış ya da yaşam koşulları veya sağlık nedenleri dolayısıyla bedelli askerlik bekleyenler için çalışmalara başlanmış ve seçim sonrası son sürat bir kararla bedelli askerlik yasası geçmiştir. Yaş 25 bedel 15 bin TL ve 21 gün temel askerlik eğitimi üzerinde temellenen yasa da başvuru yapılması halinde belirlenecek celp dönemleri içerisinde temel askerlik eğitimini alması ve terhisiyle sürecin tamamlanması hedeflenmektedir.

Celp : Askerlik eğitiminin verileceği dönem anlamına gelmektedir.

Bedelli Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-bedelli-basvurusu 

Adresi üzerinden E-devlet şifrenizle giriş yaparak başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra başvuru yaptığınız evrakın çıktısını alın.

2. Aşama olarak çıktısını aldığınız evrakla birlikte Ziraat Bankasına giderek ödeme işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Makbuzdan 3 tane evraktan iki tane falan diyerek kafanızı bulandırmayın zaten başvurduğunuz kurumlardaki kişiler neyin nasıl olacağını gayet iyi biliyorlar ve sizi yönlendiriyorlar. Bir de bunun için stres yapmayın.

3. Aşama olarak Bedelli Askerlik başvurusu yaptığınız evrakın çıktısı ile birlikte bankadan size verilen makbuzlarla birlikte askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Askerlik şubeleri gerçekten şuan da aşırı yoğun  önünde kuyruklar oluyor mümkün olduğunca erken vakitlerde gitmenizde fayda var. Benden size bir tavsiye kuyrukta telefonla oynamayın 🙂

4. Aşama olarak kuyruğu atlattınız ve şubeye girdiniz. Danışmaya derdinizi anlattıktan sonra “Askeralma İşlemleri”nden sıranızı alıp bekleyin. Sıranız geldiğin de işlemleriniz yapmak üzere Devlet Memurları yardımcı olacak. İşlemler yapılıp gerekli komutana imzaların atılması sağlandıktan sonra başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacak. Burda dikkat edeceğiniz bir diğer husus başvuru yaptığınız askerlik şubesi ile bağlı olduğunuz askerlik şubesi aynı değilse evrakların sizin askerlik şubenize gönderilmesi gerekecek. Ama sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok askerlik şubesi sizin için bütün işlemleri yapacaktır. Bütün bu işlemler ortalama 20 dakika da halloluyor. Burdan sonra başvuru işlemleriniz tamamlanmış oluyor.

Yoklama eksiğiniz var mı ?

Yoklama:  Askerlik görevini yerine getirecek yükümlülerin askerliğe elverişli olup olmadığının araştırılması ve elverişli olanların nizamiye de ihtiyaç duyacağı eşyaların ayarlanması için gerekli bilgilerin toplanması işlemidir.

Askerlik Yoklaması nasıl yapılır?   

 https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu

Eskiden askerlik şubelerine gidilip ordan oraya evrak kovalayıp hastanelere gitme dönemi artık bitti. Artık askerlik yoklama başvuruları E-devlet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken sistem sizden alnınızın ve kulaklarınızın açık şekilde görüldüğü ve boyutu 0.85mb’ı geçmeyecek fotoğraf yüklemenizi istiyor. Geri kalan kısımlarda kişisel bilgilerinizi içeren (ayakkabı numaranız, yükseklik ya da herhangi bir korkunuz var mı, ameliyat oldunuz mu) sorular olan aşamaları doldurup işlemi E-devlet üzerinden tamamlayın. Doğru bilgiler verdiğinize emin olun. Vereceğiniz en ufak yanlış bir bilgi başınıza iş açabilir benden demesi.

2. Aşama olarak yukarı da anlattığım ilk aşamayı tamamladıktan sonra herhangi bir çıktı almadan aile hekiminize başvurmanız gerekiyor. Bağlı olduğunuz aile hekiminize gidip askerlik yoklaması yaptırmak istiyorum dediğinizde boyunuzu kilonuzu ölçmeden yazacak. 🙂 Tansiyonunuza bakar bir hastalığınız var mı ameliyatlı mısınız ya da özel bir sağlık nedeniniz varsa burada muhakkak belirtin. Genel de herhangi bir ameliyatlı durumunuz varsa sizi uzmanların olduğu bir hastaneye yönlendirir. Herhangi bir yönden sakınca bulunmadıysa, (başka bir hastaneye sevkinizi gerektirecek) aile hekiminiz sistem üzerinden işlemlerinizi tamamlayacak. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Eve gidip e-devlet üzerinden yoklama durumunuzu “Yoklama İşlemleri Takip Süreci” işlemleri kısmından takip edebilirsiniz. 

3.Aşama Eğer ki aile hekiminiz tarafından  başka bir hastaneye sevk edildiyseniz, aile hekiminiz size iki adet çıktı verecek ve bu çıktılarla sevk edilen hastaneye gideceksiniz. Sevk edilen hastaneye gidip belirtilen polikliniklerde muayene olduktan sonra doktorunuzun size verdiği evrakla birlikte tekrar askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Askerlik şubesine gidip devlet memurlarına evrakları teslim edip yoklama işlemlerinizi tamamlatmanız gerekmektedir. Bu da ortalama 20 dakika da hallediliyor görevli komutandan imzayı almayı unutmayın. Bu aşamadan sonra 
 yoklama durumunuzu “Yoklama İşlemleri Takip Süreci” kısmından takip edebilirsiniz.

“Yoklama İşlemleri Takip Süreci”  kısmında bulunan bütün kısımların yeşil olarak yanması gerekmektedir.

https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-askerlik-yoklamasi-surec-takibi

Bu şekilde olmalı.

Resimde de göründüğü gibi yoklama işleminizi tamamladıktan sonra artık Asker Alma Genel Müdürlüğü tarafından Celp Döneminizin açıklanmasını bekleyeceksiniz. Celp döneminiz açıklandıktan sonra belirtilen tarihler arasında sülüsünüzü askerlik şubesinden veya E-Devlet üzerinden temin edebilirsiniz.

Sülüs : Asker Sevk Kağıdı 🙂

Celp Dönemi Takibi İçin :

 https://www.turkiye.gov.tr/msb-bedelli-siniflandirma-sonucu-sorgulama

Asker Alma Genel Müdürlüğü Celp dönemlerini belirlemiş durumda. Siz kendiniz celp dönemi seçimi yapamıyorsunuz. 29 Dönem Celbi belirlenmiş durumunda, bütün celp dönemlerini aşağıdaki resimde bulabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri

Herşey tamam bütün işlemleri tamamladınız celbiniz belli oldu, yoklama eksiğiniz yok, sevk kağıdınızı da aldınız. Artık nizamiyeye teslim olmaya hazırsınız. 

Bedelli Askerlik Eğitim Programı :

Birinci hafta eğitim programı
İkinci hafta eğitim programı
Üçüncü hafta eğitim programı

Bedelli askerlik eğitim programı saat saat yukarıda ki resimlerde görüldüğü şekilde hazırlanmıştır. Uygulanacak eğitim ve spor yukarıda ki belirtilenler dışına çıkamaz. 

Bedelli Askerlik Yükümlüleri Giyim ve Teçhizat İstihkakı :

Bedelli giyim ve teçhizat

Resimde görülen giyecek ve teçhizatlar sağlanacaktır. Bunun haricinde kendi kişisel temizlik eşyalarınızı (tırnak makası, şampuan, tıraş losyonu gibi) eşofmanınızı vb eşyalarınızı abartmadan götürün. Unutmayın ki orada size ihtiyacınız olan herşey temin edilecektir ya da temin etmenizi sağlayan yerler muhakkak vardır. Gideceğiniz birliğe göre bunlar direkt alınıp depoya da atılabilir artık orası biraz şans. Ailenizle iletişim kurmak için basit bir telefonda yanınıza alın. Girişte zaten askercell hat verilecek. 

Ben bedelliyim 21 gün zaten saçımı kestirmem demeyin koyun kırpılmış gibi kalmak istemiyorsanız adam gibi asker tıraşınızı olun öyle gidin nizamiyeye.

Herşeyden önce oradaki uzun dönem askerlere saygılı olun, onları anlamaya çalışın, kimseyle laf dalaşına girmeyin ki zaten izin vermezler, onlara saygılı olmak zorundasınız. Onlar da sizi hor görmemek durumunda. Lütfen bunu unutmayın.  Daha fazla bilgi edindikçe bu yazı altında paylaşmaya devam edeceğim. Sizin sorularınız varsa yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Oradan cevaplarım. 

Şimdiden Hayırlı Teskereler…

Bedelli Askerlik Rehberi” ile ilgili 1 görüş

Bir Cevap Yazın